Büro-İş
Üye Ol!
Eğitim-İş
Üye Ol!
Enerji-İş Sendikası
Üye Ol!
Genel Sağlık-İş
Üye Ol!
Kültür Sanat-İş
Üye Ol!
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası
Üye Ol!
Tarım Orman-İş
Üye Ol!
Tüm Yerel Sen
Üye Ol!
Ulaşım-İş
Üye Ol!

EKONOMİ KÖTÜYE GİTMEKTE GENÇ İŞSİZLİK ARTMAKTA

16 Kasım 2017 15:51 | 1112 kez okundu

EKONOMİ KÖTÜYE GİTMEKTE GENÇ İŞSİZLİK ARTMAKTA

Ülkemizdeki, ekonomik veriler her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. Ülkemizi 16 yıldır yöneten AKP iktidarının, ekonomi iyi gidiyor söylemi bir aldatmacadan ibarettir. Çünkü ekonomi verilerini gösteren; zamlar, işsizlik ve enflasyon rakamları ekonominin kötüye gittiğini göstermeye yetmektedir.

TÜİK ağustos ayı işsizlik verilerine göre ülkemizde işsiz kişi sayısı 3 milyon 404 bin olarak açıklanarak geçen yılın ağustos ayına göre 89 bin kişi azalmıştır. İşsizlik oranı da geçen yılın ağustos ayına göre 0.7 puanlık azalış ile yüzde 10.6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak genç işsizlik 0,7 puanlık artış ile yüzde 20,6 olarak açıklanarak ekonomik büyümenin gençlere istihdam yaratmadığı ortaya çıkmıştır.

Ülke ekonomisinin yüzde 5 büyüdüğünü açıklayan siyasal iktidar, vatandaşlarına istihdam yaratamamakta hatta yarım puan işsizlik rakamlarını düşürmesine rağmen işsizliği giderememektedir.  İşsizlik, çift haneli rakamlarda ilerlemekte ya da seyretmektedir. Ekonomi sözde büyürken dahi gençler iş bulamamaktadır. İşsizliğin acısını ve etkisini en fazla hissedenler ise gençlerimizdir.

Siyasal iktidar, USD 3,88 TL, EURO 4,58 TL, 1 GR Altın 159 TL, BENZİN 5,66 TL, MOTORİN 5,10 TL’ye yükseldiği bir dönemde ekonomi iyi gidiyor söylemi ne bizi ne de halkı ikna edebilmektedir. Ülkede dolar, euro, benzin, mazot ve altın baş döndürücü şekilde yükselmektedir.  Ekonominin kötü gidişatı durdurulamamakta ve bu şekilde devam etmesi durumunda maalesef ciddi ekonomik bir krizle karşılaşmamız kaçınılmaz hale gelecektir.

TUİK rakamları, ülkemizde ekonominin yüzde 5 büyüdüğü dönemde dahi işsizliğin sürekli yükseldiği ve enflasyonun bir türlü çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara indirilemediğini göstermektedir.

Açıklanan enflasyon oranları gibi işsizlik oranları da vatandaşlarımız tarafından gerçekçi bulunmamaktadır. Çünkü ülkemizdeki vatandaşların büyük bölümü yaşam deneyimlerinden yani çarşıda ve pazardan ve en yakınlarındaki işsizlerden yola çıkarak ekonomiyi değerlendirmektedir.

Vatandaşların temel tüketim giderlerindeki artış zamları devam etmektedir. Kış aylarına girdiğimizden sabit gelirli olan memur, emekli ve SSK’lılar zorunlu tüketim harcamalarındaki ve vergilerdeki yükseliş nedeniyle açlık sınırında yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadır.

Ekonomik verilerin somutluğu karşısında emekçilerin eriyen maaşları reel enflasyon oranları altında seyretmektedir. Bugün açık bir şekilde görülmektedir ki ülkemiz işsiz, mutsuz, kaygılı ve gelecekten umutsuz insanlar ülkesi haline getirilmektedir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, hükümeti; işini kaybeden ve iş arayan insanlarımızdan, sefalet ücretine mahkûm edilen; asgari ücretli, emekli, dul ve yetimlerimizden yükselen feryadı duymaya, kaygı verici boyutlara ulaşan bu sorunu çözmek için ciddi ve somut adımlar atmaya çağırıyoruz.16.11.2017 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Sendikalarımızdan Haberler

 • 1
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
 • 2
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
 • 3
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
 • 4
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KU
 • 5
   BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATILDI
  BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATIL
 • 6
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBARET GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBAR
 • 7
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
 • 8
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLAD
 • 9
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
 • 10
   ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜNDE ŞEMSİ DENİZER’İ ANDI VE GMİS BAŞKANINA TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜN