Büro-İş
Üye Ol!
Eğitim-İş
Üye Ol!
Enerji-İş Sendikası
Üye Ol!
Genel Sağlık-İş
Üye Ol!
Kültür Sanat-İş
Üye Ol!
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası
Üye Ol!
Tarım Orman-İş
Üye Ol!
Tüm Yerel Sen
Üye Ol!
Ulaşım-İş
Üye Ol!

SAVAŞLARIN, SÖMÜRÜNÜN VE İNSANLARIN ÖLMEDİĞİ BİR DÜNYA DİLİYORUZ

31 Ağustos 2018 13:35 | 1106 kez okundu

SAVAŞLARIN, SÖMÜRÜNÜN VE İNSANLARIN ÖLMEDİĞİ BİR DÜNYA DİLİYORUZ

1 Eylül 1939 yılında Nazi Almanya’sının Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan 2. Dünya Savaşı ardında milyonlarca ölü ve yaralı bıraktı.  İnsanlık tarihinin görmüş olduğu en kanlı  savaş insanlığa acı ve gözyaşı bırakmıştır.  Bir daha aynı acıların yaşanmaması amacıyla dünya milletleri insanlık tarihinin  korkunç ve kirli savaşının başladığı gün olan 1 Eylül’ü “1 Eylül Dünya Barış Günü” olarak kabul etti.  Dünya tarihine yazılan ve milletlerin hafızalarından yer edinen bu kirli savaş politikalarını hayata geçiren emperyalist devletleri, insanlık her yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde lanetlemektedir.

Dünya barışı; Ulusların, eşitlik, kardeşlik, özgürlük içinde mutlu yaşadıkları düzenin özlemidir.  Oysa başta bölgemiz olmak üzere dünyanın birçok yerinde  acımasız savaşlar devam etmekte, milyonlarca insan ölmektedir.  Küresel emperyalizm ekonomik ve siyasi çıkarları uğruna savaş politikalarını sürdürmektedir. 

ABD ve AB, küresel emperyalist savaş kışkırtıcılarıdır. Günümüzde bu küresel güçler, Suriye’de savaşı sürdürmektedirler. Emperyalizmin saldırganlığı sürmekte ve dünyanın birçok bölgesinde kan ve gözyaşı dökmektedir.

Terör ve şiddet Ortadoğu başta olmak üzere ülkemizi tehdit eder hale gelmiştir. Türkiye emekçileri savaşa karşı barışı savunmakta Ortadoğu coğrafyasında kan ve gözyaşını bitmesini istemektedir. Milyonlarca insan açlıkla boğuşurken, ölürken,  kaynakların silahlanmaya ve savaşa ayrılması kabul edilemez. 

Emperyalist savaşlarda; kadınlar, çocuklar, gençler ölmekte ve sakat kalmaktadır. Savaşın sürdüğü Suriye’de kentler yıkılmakta, salgın hastalıklar yaygınlaşmaktadır.  Savaşı başlatan emperyalist devletler, savaşta kaçmak zorunda kalan göçmenlere ve sığınmacılara kapılarını kapatmaktadır. Kan ve gözyaşından kurtulmak isteyen Uluslar; yine savaşı başlatanların ülkelerine sığınmak zorunda kalmaktadır. Bu öyle emperyalist savaş ki;  savaştan kaçanlar, savaşı başlatanların, kucağında ölmektedir. Savaştan kaçan Ulusların yurttaşları; bu savaşı başlatanların  ülkelerine ulaşamadan denizlerin azgın dalgaları arasında boğulmakta ve kıyıya vurmaktadır.  Binlerce aile ve çocuk göç yollarında can vermektedir.

Savaşta kaçamayan Ulusların vatandaşları da anavatanlarında ölmektedir. Emperyalizm; öldürmek üzerine kurulu bir ekonomik çark inşa etmiştir.

İşte bu nedenle; Türk Ulusu, emperyalizme karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu yaşamış bir Ulustur. Türk Ulusu da savaşın yıkım, kan ve gözyaşı olduğu gerçeğini de bilmektedir. Bu nedenle emperyalist saldırılara ve sömürülere karşı, antiemperyalist birliktelik bugün daha önemli ve yaşamsal hale gelmiştir. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Bir Ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışa duyduğu özlemi ve önemi dile getirmiştir. Halkları birbirine düşman eden savaşları engellemek, ancak tam bağımsız bir ülke olmakla mümkündür. Türk milleti olarak, tam bağımsızlığımızı sağlayan  ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha minnettarız.

Dünyada ilk emperyalizme karşı Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatarak ve başararak, başta komşu halklarımız olmak üzere tüm mazlum Uluslara bağımsızlık kapılarını açmıştır. Türk Ulusuna, Tam Bağımsız ve özgür yaşamayı armağan etmiştir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Ortadoğu ve Dünyanın değişik bölgelerinde yaşanmakta olan savaşları, şiddeti ve terör eylemlerini lanetliyoruz. Barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir dünyada yaşamak umuduyla  tüm halkımızın ve dünya halklarının “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutluyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Sendikalarımızdan Haberler

 • 1
   TARIM ORMAN-İŞ MADEN ŞİRKETİNİN KESECEĞİ FISTIK ÇAMLARI İÇİN DİRENİŞ BAŞLATI
  TARIM ORMAN-İŞ MADEN ŞİRKETİNİN KESECEĞİ FISTIK ÇAMLARI İÇİN DİRENİŞ
 • 2
  ATATÜRKÇÜLÜK VE MİLLİ BAYRAMLARLA İLGİLİ MÜCADELEYİ KAZANDIK
  ATATÜRKÇÜLÜK VE MİLLİ BAYRAMLARLA İLGİLİ MÜCADELEYİ KAZANDIK
 • 3
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN
 • 4
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
 • 5
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
 • 6
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
 • 7
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KU
 • 8
   BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATILDI
  BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATIL
 • 9
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBARET GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBAR
 • 10
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!