Büro-İş
Üye Ol!
Eğitim-İş
Üye Ol!
Enerji-İş Sendikası
Üye Ol!
Genel Sağlık-İş
Üye Ol!
Kültür Sanat-İş
Üye Ol!
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası
Üye Ol!
Tarım Orman-İş
Üye Ol!
Tüm Yerel Sen
Üye Ol!
Ulaşım-İş
Üye Ol!

İŞÇİLERE VERİLEN ZAM, MEMUR ZAMMININ HABERCİSİDİR !

05 Temmuz 2017 09:49 | 1788 kez okundu

İŞÇİLERE VERİLEN ZAM, MEMUR ZAMMININ HABERCİSİDİR !

Ülkemizi 15 yıldır yöneten AKP iktidarı döneminde işsizlik artmış, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık da tavan yapmıştır. Enflasyon çift haneli rakamlara çıkarken, yoksulluk artmış ve emekçilerin yaşam koşulları kötüleşmiştir. Ekonominin kötü gidişatı durdurulamamaktadır. Ekonomideki kötü gidişatın bu şekilde devam etmesi halinde, emekçilerin yaşam koşulları daha da zorlaşacaktır.

Emekçiler enflasyon rakamları altında ezilmiştir. Kamu emekçilerinin maaşları sürekli enflasyona karşısında erimiş ve erime her geçen gün daha da artmıştır.   

İktidarın uygulamış olduğu yanlış ekonomi politikaları sonucunda, yaklaşık 3 milyon kamu emekçisinin yaşamını sürdürebilmesi daha da zor hale gelmiştir.

Bu kötü koşullara rağmen 200 bin kamu işçisine ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci 6 ayda yüzde 5, ikinci yılın ilk altı ayı için yüzde 3,5, ikinci altı ayı için ise yüzde 3,5 zam yapılması kamu emekçilerinin de açlığa ve yoksulluğa terk edileceğinin işareti olmuştur. Siyasi iktidarın bu tutumu,  Ağustos ayında yapılacak “sözde” toplu sözleşme görüşmelerinde biz kamu emekçilerine yapılacak zammın da enflasyon altında kalacağının habercisi olmuştur.

Siyasal iktidarın denetimi altında olan kamu kurum ve kuruluşlarının açıkladığı resmi rakamlara göre gıda ve içeceklerde yüzde 14,34, ulaştırmada yüzde 14,07, sağlıkta yüzde 12,66 ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 11,84 fiyat artışı yaşanmıştır. Ancak siyasi iktidar kendi kurumlarının açıkladığı bu verilerin bile altında kalan zamları biz kamu emekçilerine reva görmektedir. Kamu emekçilerinin ve halkın gündemi bu rakamların üstünde seyretmektedir. Emekçilerin, en önemli giderlerini oluşturan temel ihtiyaçları artmışken kamu emekçilerinin ücretleri enflasyon karşısında erimiştir. Hatta kamu emekçilerinin neredeyse tamamı yoksulluk sınırı altında, bir kısmı da açlık sınırında altında yaşamaya mahkûm edilmiştir.

- 4 kişilik bir ailenin açlık sınırında yılın ilk altı aylık dönemine göre; yüzde 10 oranında artmış ve bin 693 TL’ye ulaşmıştır.

- 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı da yılın ilk yarısına göre, yüzde 6,3’lük artış göstermiştir.

- Kamu çalışanlarına müjde gibi sunulan, yılın 2. yarısında yapılacak yüzde 2,9’luk enflasyon farkı zammı ve yüzde 4 oranındaki toplu sözleşme zammı da, yaraya merhem olmayacak. Kamu emekçisinin gelirindeki yüzde 7 civarındaki bu artış, açlık sınırındaki yüzde 10’luk artışı bile karşılamayacaktır.

Tüm bu yaşananlar ortada iken 15 yıldır emeğinin karşılığını alamayan yoksulluk sınırı altında yaşamaya çalışan memurların maaşlarında insanca yaşayabilecekleri oranda iyileştirme yapılmalıdır. Kamu emekçilerinin sabredecek, kemer sıkacak hali kalmamıştır. Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşmede memurlara hak ettikleri ücret verilmelidir.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu; tüm kamu emekçilerinin hakkını aramak için her tür demokratik ve meşru zeminde mücadele etmeye devam edecektir. Bu yolda tüm kamu emekçilerini yasal zeminde birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. 05.07.2017

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Sendikalarımızdan Haberler

 • 1
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
 • 2
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
 • 3
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
 • 4
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KU
 • 5
   BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATILDI
  BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATIL
 • 6
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBARET GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBAR
 • 7
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
 • 8
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLAD
 • 9
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
 • 10
   ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜNDE ŞEMSİ DENİZER’İ ANDI VE GMİS BAŞKANINA TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜN