Büro-İş
Üye Ol!
Eğitim-İş
Üye Ol!
Enerji-İş Sendikası
Üye Ol!
Genel Sağlık-İş
Üye Ol!
Kültür Sanat-İş
Üye Ol!
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası
Üye Ol!
Tarım Orman-İş
Üye Ol!
Tüm Yerel Sen
Üye Ol!
Ulaşım-İş
Üye Ol!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN VARLIK GEREKÇESİ LOZAN’ININ 94.YILI KUTLU OLSUN!

24 Temmuz 2017 14:07 | 1304 kez okundu

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN VARLIK GEREKÇESİ LOZAN’ININ 94.YILI KUTLU OLSUN!

Ulusumuzun tarihindeki en önemli antlaşma Lozan Barış Antlaşması'dır. 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde imzalanan antlaşma ile bütün dünya, emperyalizme karşı vermiş olduğumuz Ulusal Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin zaferle sonuçlandığını kabul etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları belirlenmiş bağımsız ve özgür bir devlet olduğu Lozan Antlaşması ile dosta ve düşmana kabul ettirilmiştir.

Kurtuluş Savaşımızın ve Ulusal bağımsızlığımızın uluslararası bir tescilidir Lozan. Bu antlaşma ile yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, yıkılmış Osmanlı Devleti’nin toprakları üzerinde kurulmuş yeni ve uluslararası alanda diğer devletlerle eşit haklara sahip tam bağımsız bir devlet olduğu kesinlik kazanmıştır. Bu belge, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını, ekonomik ve siyasal bağımsızlığını, uluslararası düzeyde tartışmasız biçimde kabul ettirmiştir.

Siyasal iktidar, bugün 94 yıl önce elde edilen Lozan Antlaşması’nın kazanımlarına ve ülkemiz için gurur duyulacak bağımsızlık belgesine sahip çıkmamaktadır. Ulusumuzun tarihinde bu kadar önemli ve anlamlı olan Lozan Barış Antlaşması’nın geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tartışmaya açılması unutulmuş değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl, sarayda muhtarlarla yaptığı toplantıda, “1920'de bize Sevr'i gösterdiler. 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı” sözlerini sarfetmesi hafızalarda tazeliğini korumaktadır.

Lozan Antlaşması imzalandığı 24 Temmuz 1923’ten bu yana emperyalist devletlerin hesaplaşmak istediği bir belgedir. Çünkü, Lozan Antlaşması; emperyalist devletlerin binlerce yıllık bir tarihe sahip Türk milleti aleyhine hazırlanan ve Sevr Anlaşması ile hazırladıkları ülkemizi yok etme senaryosunun boşa çıkartılmasının belgesidir. İşte bu yenilgiyi içine sindirememiş olan Emperyalist güçler o tarihten bu yana hesaplaşma peşindedirler.

Maalesef ki bu gün ulusumuzun bedel ödeyerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti her alanda tahribata uğramaktadır. Lozan Antlaşması sonucu kurulan tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bölüp, parçalayıp Sevr’i yeniden yürürlüğe geçirme çalışması hız kazanmıştır.

Siyasal iktidar; ülkemizin bağımsızlığı, egemenliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık gerekçesi Lozan Antlaşması’nın 94. yıldönümünü unutturmaktan ve ülkemizin kurucu değerlerini ve önderlerini tartışmaya açmaktan ve eleştirmekten vazgeçmelidir.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Türk Devletini ortadan kaldırmayı amaçlayan Sevr Antlaşmasını tarihin çöplüğüne atarak 23 Temmuz 1923'te Lozan Barış Antlaşmasını imzalamışlardır. Bu antlaşma adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Birleşik Kamu-İş olarak, Lozan Antlaşması'nın 94. yıldönümünü kutluyor, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e ve arkadaşlarının ilke, devrim ve değerlerine sahip çıkma gururunu yaşıyoruz ve Cumhuriyetimize, onun kazanımlarına ve bağımsızlığımızın tapusu Lozan Anlaşması’na sahip çıkıyor

 


BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Sendikalarımızdan Haberler

 • 1
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
 • 2
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
 • 3
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
 • 4
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KU
 • 5
   BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATILDI
  BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATIL
 • 6
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBARET GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBAR
 • 7
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
 • 8
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLAD
 • 9
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
 • 10
   ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜNDE ŞEMSİ DENİZER’İ ANDI VE GMİS BAŞKANINA TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜN