Büro-İş
Üye Ol!
Eğitim-İş
Üye Ol!
Enerji-İş Sendikası
Üye Ol!
Genel Sağlık-İş
Üye Ol!
Kültür Sanat-İş
Üye Ol!
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası
Üye Ol!
Tarım Orman-İş
Üye Ol!
Tüm Yerel Sen
Üye Ol!
Ulaşım-İş
Üye Ol!

AKP İKTİDARI DİN İSTİSMARI YAPMAKTA SINIR TANIMIYOR

31 Temmuz 2017 20:20 | 1270 kez okundu

AKP İKTİDARI DİN İSTİSMARI YAPMAKTA SINIR TANIMIYOR
AKP İKTİDARI DİN İSTİSMARI YAPMAKTA SINIR TANIMIYOR

Dini, siyasete alet ederek iktidara gelen ve 15 yıllık iktidarını korumaya devam eden AKP,  Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 37 maddelik tasarıyı TBMM Başkanlığı'na sunarak, Müftülerin de nikah kıyabilmesinin önünü açmaya çalışıyor. 

 

15 yıllık AKP iktidarında kadın cinayetlerinde % 1400’lük artış olmuş, çocuk gelinler ve çocuk istismarı ise tavan yapmış iken, bunları önlemek için ciddi hiçbir girişimde bulunmayan AKP, bu olayların önünü daha çok açacak olan Müftülerin nikâh kıymasını yasallaştırmaya çalışarak, özlemini duydukları anti laik ve şer-i yasaları geri getirme çabası içinde.

 

Bu çok tehlikeli bir yasadır. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile çocuk gelinlerin, çocukların cinsel istismarının artması ve laikliğin ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. 

 

Bu düzenlemeyle toplum, “müftüye nikâh kıydıranlar” ve “belediyeye nikah kıydıranlar” diye ayrıştırılacak. Müftülere nikâh kıydıranların ne kadar dindar, belediyelere nikah kıydıranların ise dinsiz olduğu teması işlenecek. 

 

Bu yasa "vatandaşların evlendirme işlemlerini kolaylaştırmak, daha kolay ve seri bir şekilde hizmet alımını sağlamak" gerekçesi ile çıkartılmak isteniyor. Buradan AKP iktidarına soruyoruz; Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne yapılan resmi nikahlarda ne gibi zorluklar vardı da siz Müftülere nikah kıyma yetkisi veriyorsunuz? Biz bu tasarının oluşmasına neden olan zorlukların neler olduğuna dair bir araştırmaya hiç rastlamadık. 

 

Sizin asıl derdiniz kadınları toplumun dışına itmek ve çocuk yaşta evlilikleri özendirmek ve çocuk tecavüzlerini de meşrulaştırmaktır.  Bu tasarının içinde evde doğum yapmış kadınların çocuklarına da kimlik verilebileceğine dair bir düzenleme de var. Yani; 12-13 yaşındaki bir çocuk evde doğum yaptığında, beyanı ile onun çocuğuna da rahatça kimlik verilecek. Bu çocukların maruz kaldığı tacizin, tecavüzün araştırılması yapılmayacak bile. Taciz vakaları örtbas edilecek, tecavüzcüler gizlenecek ve çocukların tecavüzcüsüyle evliliğinin yolu açılacaktır. Ayrıca beyan esasına dayalı doğum bildirimi başka önemli bir sakıncası daha var. Bir erkeğin dört kadın ile evlenmesinin ve olan çocukların ise beyan ile resmi nikahlı olan kadın üzerine kayıt edilmesinin önü açılacak vs. vs.

 

Bu düzenlemeler ile yapılmak istenen; şer-i hukuk kurallarının topluma dayatılması ve kadının ezilmesi, aşağılanmasıdır. Tecavüzün, tacizin araştırılmaması, soruşturulmamasıdır.  En önemlisi de laikliğin tamamen sonlandırılmasıdır. 

 

Böyle bir düzenleme devrim yasalarına, anayasanın değiştirilemez hükümlerine ve medeni hukuka açıkça aykırıdır kabul edilemez. Birleşik Kamu İş olarak; Bu yasa teklifinin derhal geri çekilmesini istiyoruz. Aksi takdirde; Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada  mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Sendikalarımızdan Haberler

 • 1
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
 • 2
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
 • 3
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
 • 4
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KU
 • 5
   BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATILDI
  BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATIL
 • 6
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBARET GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBAR
 • 7
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
 • 8
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLAD
 • 9
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
 • 10
   ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜNDE ŞEMSİ DENİZER’İ ANDI VE GMİS BAŞKANINA TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜN